Parafia  Miłosierdzia  Bożego  w  Jastrzębiu - Zdroju
Nova et Vetera

Gdy w 2003 r. powołano z inicjatywy ks prob. Alojzego Studium Organistów pojawiła się możliwość powołania, na bazie młodzieży studium, chóru, w którym przyszli organiści mogliby ćwiczyć w ramach zajęć swoje głosy. Apel ks prob. odniósł skutek. Na pierwsze zebranie stawiło się 22 osoby i był to niezły rezultat.

Zebranie poprowadził dyrygent p. mgr. Marian Górnicki. Wybraliśmy również nazwę "Nova et Vetera 2003" bowiem z założenia mieliśmy śpiewać pieśni kościelne ?stare i nowe? - tak tłumaczy się nasza nazwa. Po kilku próbach w chórze było już 34 osoby. Do końca 2005 roku ściśle współpracowaliśmy z chórem "Teresa" z Chwałowic

W 2007 r. ze względów rodzinnych z prowadzenia chóru zrezygnował p. M. Górnicki. Od października 2007 r. chórem dyryguje p. Katarzyna Wierzbińska Po odejściu p. Górnickiego i rozwiązaniu Studium Organistów odeszło z chóru wiele osób. Po-zostało nas 15 w tym 4-rech panów i 11 pań. Śpiewaliśmy pieśni tylko kościelne i religijne trzygłosowe. Z biegiem lat do chóru przyszło kilka osób i obecnie jest nas 25 członków w 4-rech głosach.

W czasie istnienia chór śpiewał w naszej parafii wielokrotnie, uświetniając różne święta i uroczystości - m.in. 50-lecie święceń kapłańskich ks kan. Longina Kozuba, 50-te ur. ks Alojzego a także 25-lecie święceń oraz podczas Św.Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, bierzmowania, prymicjach ks. Marcina Pietrasiny. Jesteśmy inicjatorami kolędowego "Czuwanie u żłóbka"na które zapraszaliśmy po kilka chórów. Braliśmy udział w kolędowaniu wspólnie z "Tereską" w Czechach w styczniu 2005 r. Śpiewaliśmy podczas dwóch festiwali im. ks. Skrobola a także próbowaliśmy sił w eliminacjach do konkursu kolęd w Będzinie w 2005r.

Zapraszani jesteśmy do innych parafii na koncerty, szczególnie koncerty kolęd. Śpiewamy również na mszach urodzinowych członków naszego chóru i podczas mszy, kiedy taką potrzebę zgłosi ks. proboszcz.

Prawie wszyscy członkowie naszego chóru są też członkami "Stowarzyszenia Chór Miejski", który współtworzymy od 2011r.

Zapraszamy wszystkich na próby, które odbywają się w salce
nr 1 w 
każdy wtorek o godz. 18.00


DYRYGENT: KATARZYNA WIRZBIŃSKA

PREZES: LECH WIŚNIEWSKI

OPIEKUN DUCHOWY: KS. PROBOSZCZ MICHAŁ WOLIŃSKI